گفتگو با مهندس آقایی، موسس شرکت فام گستر ماهان

گفتگو با مهندس آقایی، موسس شرکت فام گستر ماهان

امروزه در اكثر نقاط دنيا، رنگ‌هاي پودري از جايگاه مناسبي برخوردار هستند. اين رنگ‌ها از اواخر دهه هفتاد وارد ايران شدند. كاربرد فراوان رنگ‌هاي پودري در صنعت، موجب آن شد كه به سراغ مهندس آقايي، مديريت محترم شركت فام گستر ماهان برويم. آقايي معتقد است حيطه وسيع كاربرد رنگ‌هاي پودري، از مزيت‌هاي آن است.

 

از چه زماني در صنعت رنگ و به ويژه رنگهاي پودري فعاليت ميكنيد؟

از اواخر سال ۶۹ کار در این صنعت را شروع کردم و تا سال ۸۰ در زمینه رنگ‌های صنعتی مایع فعالیت می‌کردم. در اواخر دهه هفتاد (سال‌هاي ۷۷-۷۸) تحول عظیمی در صنعت رنگ به وجود آمد. از اين سال‌ها رنگ‌های پودری به بازار آمد و جایگزین محصولات قبلی در این صنعت شد. ما هم از سال ۸۰ شروع به واردات رنگ‌های پودری از شرکت‌های ایتالیایی، ترکیه‌ای و حتی چینی کردیم. از آن زمان تا به حال وارد صنعت رنگ پودری شدم و به این حوزه بسیار علاقمند هستم. از سال ۸۳، شرکت فام گستر ماهان را تاسیس کردم. حدودا ۲ سال طول کشید تا شرکت به طور کامل راه اندازی شد.

 تولیدات انبوه فام گستر ماهان از چه زمانی آغاز شد؟

از سال ۸۷ تولیدات انبوه شرکت آغاز شد. ما ماشین آلاتمان را از یک برند مطرح ايتاليايي خریداری کردیم. متاسفانه بنا به دلایل نامشخصی در سال ۸۹ قطعه‌اي مهم از قلب دستگاه شکست و در حین کار كاملا از بین رفت. شرکت ایتالیایی به بهانه تحريم هيچ گونه خدماتی به ما نداد. حدود یک سالی خط تولید اصلي‌مان خوابید. بزرگ‌ترین عامل تولید شركت، مرتبط با آن دستگاه بود.

تا اینکه به لطف خدا، توسط یک شرکت ایرانی و چند تن از مهندسین ایرانی، آن قطعه ساخته شد. اين قطعه كاملا مشابه همان نمونه شرکت ایتالیایی تولید شد و دستگاه هم به کار افتاد. اکثر مواد اوليه ما خارجی و وارداتی هستند، البته فرمولاسيون محصولات، ابتكار خودمان است. اما با وجود همه این شرایط بحرانی همچنان توليد را ادامه دادیم.

اوایل سال ۹۰ ما با یک شرکت روسی کار می‌کردیم. نمونه کار‌هایمان را به این شرکت دادیم و تائید هم شد. اما متاسفانه به دلیل تغییرات ارز، نتوانستیم به آن‌ها محصول بدهیم و یک شرکت ترکیه‌ای جایگزین ما شد. مشکلات زیادی از این دست داشتیم.

اما الان به ثبات کیفی خوبی رسیدیم و به اعتقاد من رنگ پودری الکترواستاتیک واقعا یک صنعت وسیع است. ناخودآگاه هر کسی که وارد این صنعت مي‌شود از کار کردن، تولید و بازاریابی وسيع اين صنعت خسته نمی‌شود. صنعت رنگ هنوز جای کار زيادي در ایران دارد.

 شركت فام گستر ماهان در بين توليدكنندگان رنگهاي پودري از چه جايگاهي برخوردار است؟

فام گستر ماهان در زمره اولین شرکت‌هاي تولید کننده رنگ‌های پودری الکترواستاتیک در ایران است. ما توانسته‌ایم محصولاتی بر پایه نانو را برای اولین بار در دنیا تولید کنیم. حتی شرکت‌های اروپایی هم به این موفقیت نرسیده‌اند. ما آغازگر بودیم و به نتایج خوبی هم رسيديم. رنگ‌های پودری به نسبت محصولات گذشته مزایای زیادی دارند. خب مسلما نواقصی هم دارند.

خوشبختانه با تحقيقاتي كه صورت گرفت، خيلي از این نواقص را اصلاح کردیم. محصولات خوبی برای استفاده در فضاهای باز، پشت بام‌ها و حتی برای استفاده در ظروف تفلون داریم.

امروزه برای پوشش‌های لوله‌های نفت، گاز و آب و فاضلاب از رنگ‌های پودری نظير FBE استفاده می‌شود. رنگ‌های پودری کلا در صنعت پتروشیمی و نفت پر کاربرد است. حتی در کشورهای خارجی بر روی ميلگردهاي ساختمانی که در داخل بتن قرار می‌گیرد از رنگ‌های پودری استفاده می‌شود تا سال‌های سال مقاوم باشد. ما در حال حاضر دانش تولید این رنگ‌ها را داریم و در نمايشگاه امسال هم ارائه مي‌شود.

 در رابطه با اهميت صنعت رنگ و پوشش بفرماييد.

خطاهای ما در حد یک خطاي پزشک یا جراح است. اگر خطا کنیم، برای اعتبارمان بسیار گران تمام می‌شود. اعتبارمان را پیش مشتری از دست می‌دهیم. چون مشتری باید به ما اعتماد کند. اگر مشتری اعتماد نکند ما موفق نمی‌شویم. ورود اولیه و جایگزین محصولات یک شرکت شدن در کشور ما سخت است. خیلی از شرکت‌ها حتی نمونه کار را تست نمی‌کنند.

در نظر بگيريد برای یک یخچال فریزر حدود ۷۰۰-۵۰۰ گرم رنگ استفاده می‌شود که نهایتا هزینه تمام شده‌اش ۲۰هزار تومان می‌شود. اما ارزشی که همین رنگ به یخچال می‌دهد، بسیار بالا است.

زمانی که کسی قصد خرید یخچال را دارد، اگر تنها یک اشکال جزئی روی بدنه و رنگ‌ آن وجود داشته باشد، آن را تهیه نمی‌کند و سراغ یخچال دیگری می‌رود. حتی در خودرو و صنایع دیگر هم به همین شکل است. اگر کوچک‌ترین عيبي در رنگ آمیزی بدنه مشاهده شود، مشتري حاضر به خريد آن نيست. به همین خاطر کار بسیار حساس و دقیقی بوده و خطا از طرف صنعت ما قابل بخشش نیست.

 بازار تولید رنگهای پودری بیشتر دست برندهای داخلی یا خارجی است؟

بیشتر دست تولیدکنندگان داخلی است. البته هنوز هم شرکت‌هایی هستند که رنگ خارجی استفاده می‌کنند. ما باید اطمینان آن‌ها را هم جلب کنیم. ما مدام با تولید کننده‌ها سر و کار داریم. آن‌ها تست‌ها و آزمون‌های خاص خودشان را برای اعتماد كردن دارند.

 مهندس آقايي، معمولا مصرف کننده رنگهای شما چه مجموعههايي هستند؟

در حیطه‌های مختلفی مصرف کننده داریم. ما در قطعات خودرو یک برند شناخته شده هستيم. در مواردی مثل تاسیسات، رادیاتور و شوفاژ، تولیدکنندگان لوازم خانگی، تولید کنندگان پوشش‌های سقف و نما و مبلمان فلزی هم مشتري داريم. به طور كلي اکثر توليدكنندگاني که با فلز سر و کار دارند، مصرف كننده رنگ پودری هم هستند.

 در بحث صادرات چگونه عمل ميكنيد؟

محصولات ما به نوعی به عراق صادر می‌شود. من مشتری دارم که کولر‌هایش را در ایران نمی‌فروشد. تمام آن را به عراق و افغانستان صادر می‌کند. این محصولات به صورت غیر مستقیم صادر می‌شود. اگر مشکلاتی مثل تحریم به وجود نمی‌آمد، ۱۰-۱۵ سال پیش، زمانی که در ایران رنگ پودری تولید می‌شد یک بازار بسیار وسیعی در روسيه وجود داشت كه مي‌شد با آنها همكاري كرد. آن زمان اقتصاد روسیه در حال رشد بود ولي تمام بازار را هندی‌، ترکيه، چینی‌ و ایتالیا در دست گرفتند.

 بزرگترین رقیب منطقهای شما ترکیه است؟

چین و ترکیه. البته ترکیه بسیار قوی است. الان در بخش تولیدات شاید به جرات ۵۰ درصد مصرف روسیه را ترکیه

میتوانید متن کامل این مقاله را در نشریه پوششهای سطحی- شماره ۴۹ (زمستان ۹۳)  ملاحظه فرمایید.

admin1
در تاریخ 29 آگوست 2019
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.