• تهران، اتوبان شهید باقری
  • famgostarmahan97@gmail.com
  • 02177747210-13
Elektrostatik toz boyaya giriş

Elektrostatik toz boyaya giriş

 
 
Fırın boyası veya elektrostatik boya, boya ve kaplama sektöründe toz boya ve sıvı fırın boyası olmak üzere iki çeşit olarak üretilen ve her türlü metal yüzeylerin boyanması alanında geniş bir uygulama alanına sahip endüstriyel bir boyadır. Yani elektrostatik toz boyalar, çevreye en az zararı olan ve işçi sağlığına tehdit oluşturmayan en iyi endüstriyel boya türüdür. Şu anda, çeşitli yüzeyleri boyamak için çok çeşitli fırın boyaları kullanılmaktadır. Elektrostatik toz veya sıvı boya seçimi tüketici fabrikalarının görüşüne bağlıdır ancak fırın toz boyaları metal endüstrisi için en iyi seçim gibi görünmektedir. Aşağıda fırın boyası, nasıl boyanacağı ve uygulama prensipleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Lütfen bize katıl. Fırın veya elektrostatik boyanın avantajları ve dezavantajları Fırın boyası (elektrostatik boya) ile boyama işlemi, toz pigmentlerin veya aslında aynı katı pigmentlerin kimyasal bağlar ve elektriksel işlemlerle herhangi bir yüzeye yerleştirildiği bir işlemi içerir. Fırın boya partikülleri özel ekipman kullanılarak yüzeye püskürtülür. Bu durumda metal yüzeyler negatif yüklü pigmentleri emer; Negatif yük nedeniyle boya partikülleri metal yüzeydeki pozitif yükler tarafından hızla emilir ve üzerine yerleştirilir. Fırın boyama, metal yüzeyleri boyamak için en etkili tekniktir ve çeşitli uygulamaları kapsar. Bu bölümde toz boyaların en önemli avantaj ve dezavantajlarına bakacağız.

 

Fırın veya elektrostatik boyanın avantajları ve dezavantajları
 
Fırın boyası (elektrostatik boya) ile boyama işlemi, toz pigmentlerin veya aslında aynı katı pigmentlerin kimyasal bağlar ve elektriksel işlemlerle herhangi bir yüzeye yerleştirildiği bir işlemi içerir. Fırın boya partikülleri özel ekipman kullanılarak yüzeye püskürtülür. Bu durumda metal yüzeyler negatif yüklü pigmentleri emer; Negatif yük nedeniyle boya partikülleri metal yüzeydeki pozitif yükler tarafından hızla emilir ve üzerine yerleştirilir. Fırın boyama, metal yüzeyleri boyamak için en etkili tekniktir ve çeşitli uygulamaları kapsar. Bu bölümde toz boyaların en önemli avantaj ve dezavantajlarına bakacağız.
 
Üstün performans, yüksek verimlilik

 
 
Metal yüzeylerin boyanmasında farklı tipte fırın boyalarının kullanılmasının en önemli avantajlarından biri bu tip malzemelerin yüksek verimidir. Elektrostatik boyalar diğer boya türlerinden ve endüstriyel kaplamalardan daha etkilidir. Nedeni oldukça açık. Toz pigment partikülleri elektrokimyasal olarak metal yüzeylere yerleştirilir; Sonuç, fırında boyanmış, yüksek incelik, kısa kuruma süresi ve kusursuz bir yüzeydir. Bu yöntem, özellikle metal mobilyaların, araba gövdelerinin ve ev aletlerinin son kat olarak boyanması için önemlidir.

 

Yüksek başlangıç ​​maliyetleri

Elektrostatik boya ve kaplamaların yüksek maliyeti, metal yüzeylerin boyanmasında bu yöntemin kullanılmasının dezavantajlarından biridir; Fırını boyamak için gerekli ekipman, basit bir hava kompresör sistemine kıyasla çok pahalıdır ve cihazların yüksek basınçta çalışması gerekir. Örneğin, havayla taşınan bir sprey boya sistemi almak için yaklaşık 2 milyon toman ve yüzeyleri cilalamak ve cilalamak için ekipman satın almak için yaklaşık bir milyon toman gerekir; Komple bir adet elektrostatik toz boya makinesinin satın alma fiyatı ۵۰۰ milyon toman olacaktır.

Hedef pazar çok sınırlı

Fırın boyama yöntemleri çok sınırlı bir hedef pazara sahiptir. Bu yöntem genellikle metal mobilya ve ofis ekipmanları, otomotiv ve endüstriyel metal aksesuar üreticileri için kullanılır; Ancak daha geniş hedef pazarlara erişim, daha güçlü pazarlama yöntemleri ve daha doğru fiyatlandırma sistemleri gerektirir. Görünen o ki, elektrostatik boyama alanında çalışan bir işletme veya müteahhit pazarlamada iyi sonuçlar vermezse ilerleyemez ve faaliyetlerini genişletemez; Bu elbette bir eksiklikti.

 

Fırın boyası ile boyamanın pratik prensipleri

Farklı fırın boya türlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını, metal yüzeylerin boyanmasında kullanımlarını bildiğiniz için, fırın boyası ile boyama süreci hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi. Fırın boyama yönteminde genel prensip, elektrik alan ve yüklü parçacıkların etkisi altında çalışan bir elektrostatik püskürtme sistemini içermesidir. Bu kavramı bir örnekle açıklayalım. Yün giysilerin veya plastik yüzeylerin tüyleri veya saçı emdiğini gördünüz; Bunun nedeni, plastik veya yünün yüzeyinde diğer parçacıkları emebilen yüklü parçacıkların bulunmasıdır. Bu fenomen, fırın boyası ile boyama yönteminde ortaya çıkar. Bu nedenle, elektrostatik boyama yönteminin temeli, pozitif ve negatif yüklü parçacıklar arasındaki çekim yasasından kaynaklanan metal yüzeylere uygun bir boya kaplama uygulaması olarak kabul edilebilir. Fırın boyaları ile boyamanın esasları şu şekildedir; Aerosol formundaki toz boya partikülleri (toz formundaki katı partiküller) püskürtme tabancasının meme ucundan çıkarılır; Bu işlem kompresör basıncı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu durumda geniş bir yüzey boyamak istiyorsanız sanatçı sprey tabancasını hareket ettirerek sprey partiküllerini davlumbazdan çıkarıp diğer parçalara aktarabilir ancak leke yapmak isterseniz davlumbaz belirtilen alana ayarlanır. . . Sadece fırının boya parçacıkları tabancanın kafasından çıktıklarında pozitif yüklenir. Bu yüklü parçacıklar, bir elektrik alanı altındaki kuvvetleri tanımlayabilir. Pozitif yüklü elektrostatik boyaların sıvı parçacıkları, mıknatıslarda olduğu gibi negatif yüklü metal yüzeylere çekilir. Columbus yasası bu nedenle elektrik yükleri için geçerlidir. Corona Deşarj toz fırın boyası ile boyamak için kullanılır. Bu yasaya göre, katı pigment partikülleri bir elektrik alanı ile iyonize olur ve metal yüzeylere doğru hareket ederek ucu pozitif yüklü bir partikül olarak bırakır. Bu yöntemdeki elektrik alanı, herhangi bir yüzeye doğru renk absorpsiyon kuvvetlerinde etkili bir faktör olarak hareket eder. Endüstriyel boyama alanında, yukarıdaki yöntemler metal yüzeyleri boyamanın en iyi ve en etkili yöntemleri olarak kabul edilmektedir. Bu yöntemlerle uygun renk kalınlığında, güzel ve cilalı görünümde, düzgün, kusursuz yüzeyli yüzeyler oluşturmak mümkündür. Fırın boyama yöntemleri, alt yapının doğru prensipleri ve yüzeyin boyamaya hazırlanması başarılı olacaktır. Bir sonraki bölümde fırın boya altyapısının önemine bakacağız.

Toz fırın boyaları ile boyama öncesi yüzey altyapısının önemi
 
 
Yüzey temeli veya yüzey hazırlığı, farklı yüzeylerde boyamanın en önemli aşamasıdır. Yüzey alt yapısı sadece metal yüzeylerin ve fırınların boyanmasında değil, tüm boyama yöntemlerinde kullanılmaktadır. Yüzey hazırlama tekniği, boyanın yüzeyde dayanıklılığını ve uzun ömürlü olmasını sağlayan boya uygulanmadan önce boyamanın en önemli aşamasıdır. Yüzey yapısı, yapıştırıcının boyaması için özel bir yüzey hazırlayan adımlardan oluşur. İyi yapışma, güçlü bir altyapı gerektirir. Fırın boyasının metal yüzeylere yapışması yüzey yapısının kalitesine bağlıdır. Yüzeyin uygun şekilde yapıştırılması ve yapışması, boyanın ve yüzeyin moleküler kuvvetlerini etkileyebilir ve boyanın kalitesini etkileyebilir. Metal yüzeylerin boyanmasında toz veya sıvı fırın boyası kullanılmasına bağlı olarak alt yapı yöntemleri farklı olacaktır. Ana şey, yukarıdaki tüm adımların boya ve kaplama standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmesi gerektiğidir. Yüzey alt yapı yöntemlerine örnek olarak kimyasal yıkama, zımparalama, gres ve endüstriyel yağlarla temizleme, asitle yıkama, polimer filmlerin yüzeye sabitlenmesi, yüksek ısı ve alev alt yapılarının kullanılması vb. sayılabilir. içerir. Yukarıdaki yöntemlerin her biri, mühendisler ve boya ve kaplama uzmanları tarafından belirlenen özel standartlar ve yönergeler gerektirir.

 

Püskürtme tabancası kullanarak fırın boyası ile boyamanın avantajları
 
 
Püskürtme tabancası kullanarak fırın spreyi ile boyama, bu tür pigmentlerle çalışmanın en iyi ve en yaygın yoludur. Bu yöntem, toksik nitelikteki uçucu organik bileşiklerin salınması gibi eski yöntemlerin sorunlarını tamamen çözer; Metal yüzeylerde, boya püskürtme sistemi ve püskürtme tabancası ile boya aktarım hızı daha yüksek olup, boyama işlemi daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece boyama için çok zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Fırın boya püskürtme tabancası ile en yüksek renk kalitesine ulaşmak mümkündür. Bu aletin kullanımı, yüzey boya tabakası kalınlığının tipine, meme malzemesine ve üretici tarafından belirtilen fırın boyasının tipine bağlıdır.

 

Fırın boyası ile boyamada en önemli pratik noktalar
 
 
Eğer sizin de farklı tipteki fırın boyaları (elektrostatik boyalar) ile ilgilenen ve bunları metal yüzeyleri boyamak için kullanan bir iş modeliniz varsa, bu alanda bazı önemli noktaları önermemiz gerekiyor. Endüstriyel bir yöntem olarak fırın boyama işlemi, metal yüzeylere pigment uygulanmasını içerir, bu nedenle boyaların metal yüzeyin tüm köşelerini ve eğrilerini tamamen doldurması için yüzeyin tüm kısımlarını tamamen kaplamak gerekir. Örneğin metal yüzeylere gofraj veya patina uygulanması, metal yüzeylere belirli aralıklarla farklı renklerde birkaç kat uygulama yapılmasını gerektirir. Bu sayede bu tür tasarımların dayanıklılığı ve güzelliği için fırın boyaları en iyi seçim olacaktır. Fırın boyasının bir diğer özelliği de kolay temizlenebilir olmasıdır. Fırın boyaları, yağ ve tozun nüfuz etmesine veya yağın oluşturduğu lekelere karşı çok dayanıklıdır. Metal yüzeyler bu maddelerden biri ile kirlenmişse nemli bir bezle kolayca temizlenebilirler. Bir diğer önemli nokta ve elbette farklı tipteki fırın boyalarının en önemli avantajı, fırın boyası ile boyanmış yüzeylerin genellikle düzgün ve gözeneksiz yüzeyler olmasıdır; Bu özellik yüzeyi bakteri, virüs ve mikroskobik organizmaların penetrasyonuna karşı dirençli hale getirir. Son olarak, metal yüzeylerin boyanmasında elektrostatik boya kullanımının en iyi seçim olduğu unutulmamalıdır. Bu tür boyalar, bahçelerdeki ve binalardaki metal kapılar gibi metal endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz yeteneklere sahiptir. Fırın boyası ile çeşitli boyama yöntemlerinin uygulanması, örneğin binanın kapılarına kabartma yapılması, artık hayranları olan yaratıcı bir öneridir.

 

کمک نیاز دارید؟ گفتگو کنید